
| Parameter | Value |
|---|---|
| Trip Current | 290 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 6.5 Ω |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Time to Trip | 15 s |
| Max Current Rating | 3 A |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 3.5 Ω |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 15 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Hold Current | 145 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 618
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15360
Ext.Price$0.15360
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15360 | $0.15360 |
| 10 | $0.13988 | $1.39880 |
| 50 | $0.12739 | $6.36950 |
| 100 | $0.11968 | $11.96800 |
| 500 | $0.11244 | $56.22000 |
| 1000 | $0.10563 | $105.63000 |
| 3000 | $0.10000 | $300.00000 |
| 5000 | $0.09467 | $473.35000 |
